Небезпечне купання!

Дата: 05.07.2022 15:45

Літо - пора відпусток і відпочинку. Купання в річці чи озері в спекотний літній день – що може бути краще? Але, саме тут нас може чекати небезпека, а саме недружелюбно налаштовані мікроорганізми і різні хімічні сполуки які отруюють воду. Під час купання є ризик підхопити інфекції, які передаються водним шляхом, викликані різними видами збудників: вірусами, бактеріями, гельмінтами. Збудники проникають через рот під час плавання і активно розмножуються в шлунково – кишковому тракті. Виділяючись з кишечника хворого, збудники потрапляють у зовнішнє середовище. Захворювання, які дуже часто виникають при купанні – лептоспіроз, контактні дерматити,  кишкові інфекції та зараження гельмінтами.

Лептоспіроз – інфекція, яку викликає бактерія Leptospira, потрапляє у воду з сечею інфікованих тварин, найчастіше гризунів.

Церкаріоз – можна підхопити пробувши у воді 10 – 15хв., або навіть прогулюючись босоніж по мокрій траві на березі. Збудниками є личинки гельмінтів які переносяться водоплавними птахами – цирк арії, вони вільно переміщаються по воді.

Мікоз - ураження шкіри грибкового походження.

Окрім бактерій, водойми часто забруднюються поверхневими стоками від сільськогосподарської діяльності людини, неналежного утримання надвірних туалетів, вигрібних ям, відходів від вирощування тварин, обробки полів азотовмісними добривами і пестицидами. Все це під час сильних злив і паводків потрапляє у річки і озера, викликаючи хімічні опіки шкіри і отруєння організму людини.

Небезпека чекає не тільки у воді, але і на березі водойми. Часто, не доходячи ще до водойми, бачимо гори залишеного відпочивальниками сміття, залишків їжі, плями бензину на місцях паркування автомобілів уздовж берега - такі місця краще обходити стороною, саме тут масово розмножуються бактерії, та проживають різні гризуни, які є переносниками небезпечних захворювань.

У воді, під час спеки, активно розкладаються синьо - зелені водорості, які виділяють у воду небезпечні токсини, які викликають отруєння.

Щоб відпочинок біля річки або ставка не закінчився лікарняним ліжком, потрібно дотримуватись таких правил:

-    завжди мати з собою на відпочинку запас питної бутильованої води для пиття, миття овочів і фруктів;

• для купання та відпочинку слід використовувати лише офіційно визначені місця та відповідно облаштовані пляжі;
  • не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства;
  • уникати купання у водоймах де живе багато водоплавних птахів. Це загрожує забрудненню води їхніми фекаліями;
  • не ковтати воду з водойми під час плавання;
  • не використовувати воду з річок і ставків для миття овочів і фруктів;
  • не купатися у непротічних водоймах;
  • не варто купатися відразу після сильного дощу, коли весь бруд, пестициди та різні добрива стікають у водойми;
  • не купатися у воді яка «цвіте», в якій плаває багато сміття чи харчових продуктів;
  • після купання обов’язково прийняти душ з милом, якщо є якісь подряпини або ранки обробити спеціальними засобами;
  • не купатися в незнайомих водоймах, та у водоймах де були випадки захворювань

Спеціалісти Богородчанського відділу ДУ « Івано - Франківський  ОЦКПХ МОЗ» постійно проводять моніторингові дослідження якості води поверхневих водойм. Так, від початку року обстежено 11 зразків річкової води, за результатами досліджень всі проби відповідають  вимогам.

Купайтеся тільки в перевірених місцях! Бережіть себе, та своє здоров´я!

Біолог санітарно – гігієнічної лабораторії     Світлана МАКСИМІВ