12- 18 листопада 2022 року - Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків

Дата: 16.11.2022 11:28

Початок ери антибіотиків почався у 1945 році, коли трьом науковцям Флемінгу, Чейну і Флорі за відкриття пеніциліну було присуджено Нобелівську премію. Це було найвидатніше відкриття в медицині XX століття. Однак поява резистентності до антибіотиків загрожує поверненням у доантибіотикову еру.

Стійкість до антибіотиків зростає до загрозливо високих рівнів у всьому світі. За даними Європейського співтовариства щорічно реєструється близько 400 тисяч інфекцій із множинною стійкістю до антибіотиків, що призвело до смерті 25 тисяч людей.

В основі цього звикання лежить природний відбір.  Бактерії, що володіють чутливістю до антибіотиків, гинуть, а ті, що виявилися малосприйнятливими до цих ліків, виживають.  Саме ці бактерії починають нестримно розмножуватися - так з’являється резистентний штам, який потім важко подолати поширеними антибактеріальними препаратами.

Кожного року в листопаді проводиться  Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків, метою якого є підвищення обізнаності громадськості в усьому світі щодо проблеми стійкості до протимікробних препаратів.  Антибіотики – це ліки, що використовуються для профілактики та лікування бактеріальних інфекцій, проти вірусів вони не діють.

Важливо пам’ятати, що саме бактерії, а не людина або тварина стають стійкими до антибіотиків. Резистентність до антибіотиків є однією з найбільших загроз у сфері охорони здоров’я в усьому світі, оскільки призводить до збільшення медичних витрат, тривалої госпіталізації та збільшення смертності. За прогнозами ВООЗ якщо не вжити термінових заходів, до 2050 року на нашій планеті кожні три секунди хтось вмиратиме від хвороб, викликаних стійкими до антибіотиків бактеріями.

Стійкість до антибіотиків може попередити кожен із нас.

Ось прості правила:

•  Не займайтесь самолікуванням
  •  Приймайте лише ті антибіотики, які призначив лікар.
  •  Не продовжуйте курс лікування без відома лікаря.
  •  Не переривайте лікування. Завжди завершуйте курс антибіотиків, навіть якщо вам стало краще.
  •  Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому.
  •  Не консультуйте друзів, родичів, знайомих та не призначайте їм лікування
  •  Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.
  •  Попереджуйте інфекції.  Регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.

Пам’ятайте, найкраща профілактика хвороб – це збалансоване харчування, заняття спортом, повноцінний сон, вакцинація та регулярні візити до вашого сімейного лікаря.   Дбайте про власне здоров’я!

Мікробіологічна лабораторія Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб» проводить комплекс досліджень, серед яких визначення чутливості до антибіотиків:

Бакпосів виділень з зіву, носа, вух, очей на мікрофлору, гриби + антибіотикограма;

Дослідження слизу із зіва та носа на носійство патогенного стафілокока з профілактичною метою + антибіотикограма;

Бактеріологічне дослідження сечі на стерильність + антибіотикограма;

Бакпосів виділень ран, випотів та пунктатів + антибіотикограма;

Бакпосів крові на стерильність (аеробні мікроорганізми) + антибіотикограма;

Бакпосів грудного молока на мікрофлору + антибіотикограма;

Бакпосів випорожнень на кишковий дисбактеріоз + антибіотикограма;

*антибіотикограма – визначення чутливості виділених збудників до антибіотиків;

•  Дослідження слід проводити до початку лікування антимікробними, протигрибковими, імунобіологічними препаратами або не раніше ніж через 7 днів після закінчення прийому препаратів.
  • Якщо пацієнт вже приймає антибіотики або антимікотики і припинити прийом препаратів неможливо, то матеріал відбирається безпосередньо перед черговим введенням або прийомом лікарського засобу.

Біоматеріал слід доставити в лабораторію не пізніше 2 годин після забору.

Вартість дослідження залежить від виділеного збудника (від 200 до 350 грн.).

За консультацією можна звернутися  за адресою:

смт.Богородчани вул.Петраша,8  кон.тел. (067)7082601

Завідувач мікробіологічної лабораторії

Богородчанського

відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Лілія ЛАПКО