Загвіздянська сільська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Богородчанський відділ Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я»

18 Липня, 2023 р., 16:32
Про важливість захисту від інфекційних хвороб шляхом вакцинації годі говорити. Ситуація в Україні, м’яко сказати, не найкраща щодо показників охоплення різними щепленнями відповідно до Національного календаря щеплень. На сайті ЦГЗ дізнаємося, що станом на 01.01.2023р. по Україні найвищий відсоток охоплення вакцинацією проти кору, паротиту, краснухи дітей в 1 рік – 74,1, а найнижчий - проти дифтерії і правцю дорослого населення – 40,2. Тобто захисного популяційного імунітету, на рівні 95 і більше відсотків, ми не досягли, як і в попередні роки. Ситуація ускладнюється через війну і міграцію населення, недостатнє забезпечення вакцинами, низькою прихильністю батьків до вакцинації. На жаль, навіть наявна вакцина не завжди активно використовується і сімейним лікарям доводиться докладати немало зусиль, щоб переконати дорослих захистити здоров’я дітей і своє та зробити щеплення. У квітні запущено Національний портал з імунізації – перший в Україні профільний інтернет-ресурс, присвячений всім питанням вакцинокерованих інфекцій, щеплень та використання вакцин. Це важливий крок до більшої поінформованості людей про щеплення і, можливо, – до збільшення охоплення населення вакцинацією. Для хорошого результату з вакцинації населення потрібна спільна праця органів влади, фахівців, громадських організацій та свідомих громадян. УВАГА !!! В Україні 17 липня офіційно стартувала кампанія з вакцинації дітей проти небезпечної інфекційної хвороби – кору. Вакцина проти кору, паротиту та краснухи (далі  — КПК) доставлена до кожного регіону. За повідомленням Центру громадського здоров'я (ЦГЗ), 657 тисяч доз комбінованої вакцини КПК на підтримку Національної програми імунізації в Україну доставив дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Богородчанський відділ ДУ «Івано-Франківський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» отримав і видав на 10 закладів охорони здоров’я в територіальних громадах 3720 доз вакцини КПК ( виробник США). Важливо провести кампанію до початку навчального року, адже згідно українського законодавства до освітнього процесу допускаються лише щеплені діти. В організованих колективах створюються сприятливі умови для передачі вірусу кору та інших вірусів. Захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції восени зростає. Тому важливо вакцинувати дітей зараз, щоб не допустити спалаху кору. У рамках кампанії лікарі та мобільні вакцинальні бригади будуть вакцинувати дітей, які внаслідок війни або інших обставин пропустили одне чи два щеплення. Особлива увага до дітей, які переїхали з інших областей: вони зможуть зробити щеплення та перевірити вакцинальний статус в найближчому закладі охорони здоров’я.
12 Липня, 2023 р., 16:06
Ще раз про холеру, як особливо небезпечну хворобу
12 Липня, 2023 р., 14:44
Пам'ятка  для населення Дезінфекція води в криниці
11 Липня, 2023 р., 15:14
Гроза, тривалий рясний дощ 07 липня привели до підняття рівня води в річках, потічках, підтоплення полів, присадибних ділянок, криниць, будинків. Велика вода завжди тягне за собою небезпеку виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь. За даними місцевої влади, в населених пунктах 10 територіальних громад (територія, що обслуговується Богородчанським відділом) було підтоплено 473 об’єкти, 134 криниці, 210 підвалів житлових будинків. Як захиститися від небезпечних наслідків повені? З метою збереження здоров’я населення фахівці рекомендують:  не використовувати для пиття воду з відкритих водойм, а також підтоплених криниць, каптажів та інших джерел водопостачання, які можуть бути забрудненими патогенними мікроорганізмами, зокрема, збудниками дизентерії, сальмонельозу, гастроентероколітів, вірусного гепатиту А, черевного тифу, яйцями та личинками гельмінтів;  у випадку підтоплення, забруднення наявних джерел водопостачання, слід використовувати для споживання питну якісну бутильовану воду;  при неможливості придбати питну воду, можна вживати як для питних потреб, так і для господарських цілей лише кип’ячену (кип’ятити воду, що використовується для приготування їжі та миття посуду, не менше 10 хвилин);  не вживати продукти, які були підтоплені водою, під час повені із пошкодженою промисловою упаковкою та консервацію, що була підтоплена водою і отримала ушкодження;  зберігати воду і продукти у закритих ємностях у місцях, недоступних для гризунів. При можливості проводити дератизаційні заходи зі знищення гризунів у місцях їх можливого скупчення;  перед споживанням їжі обов'язково проводити її термічну обробку (варіння, смаження, запікання, обробка парою);  овочі та фрукти слід мити кип’яченою водою (бажано щіткою із господарчим милом), потім обдавати окропом. Після того, як вода зійде з ґрунту, спаде рівень води в криницях, необхідно:  спорожнити індивідуальні вигрібні/дворові вбиральні, у разі їх переповнення, за допомогою асенізаційної машини та провести дезінфекцію із використанням хлорного вапна або інших дезінфікуючих засобів;  колодязі звільнити від бруду, вичистити та продезінфікувати хлоровмісними дезінфектантами, відповідно до інструкції із їх використання. Наголошуємо, що при підозрі на інфекційне захворювання або харчове отруєння (підвищення температури тіла, головний біль, нудота, блювота, пронос, жовтушність шкіри, склер очей, висипи на тілі) слід негайно звернутися за медичною допомогою.
10 Липня, 2023 р., 13:40
Під час повені існує ризик спалахів інфекційних хвороб. Прості правила гігієни допоможуть зменшити ризик інфікування людей в несприятливих умовах. Питне водопостачання населення повинно забезпечуватися тільки привізною та фасованою питною водою. За відсутності привізної питної води ні в якому разі не можна використовувати для пиття воду з відкритих водойм та криниць тому, що при підтопленні у ці джерела водопостачання могли потрапити хвороботворні мікроби – збудники туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів і т.д., яйця та личинки гельмінтів. Важливо налагодити постачання населенню продуктів харчування гарантованої якості. Зокрема забезпечити хлібом, продуктами харчування у вигляді сухих пайків, а також організувати гаряче харчування з використанням пересувних (польових) кухонь, які гарантують якість та безпеку приготовленої їжі. Бажано створити систему громадського харчування на місцях. На потерпілих від повені територіях необхідно організувати та здійснити заходи з дезінфекції та дератизації - для профілактики інфекційних хвороб, розмноження та міграції мишовидних гризунів, як переносників збудників небезпечних інфекцій. Після сходу води з грунтового покриву необхідно:
28 Червня, 2023 р., 15:36
Сальмонельоз – це гостре кишкове захворювання, яке перебігає у вигляді гастроентериту або гастроентероколіту. Актуальність сальмонельозу зумовлена значним його поширенням, частими спалахами, високою захворюваністю поміж дітей молодшого віку. У більшості країн світу спостерігається стійка тенденція до зростання захворюваності на сальмонельоз. Він відноситься до однієї з найважчих кишкових захворювань. Щороку в Україні реєструється десятки тисяч кишкових захворювань, спричинених сальмонелою. Сальмонели, як і решта збудників кишкових інфекцій, можна побачити лише під мікроскопом. Мають вони вигляд палички, дуже стійкі у зовнішньому середовищі та харчових продуктах. У кисломолочних продуктах за температури +4°С сальмонели зберігаються протягом 48 годин, у молоці за кімнатної температури – до 4-10 діб, у холодильнику – у сирах – від 7 до 13 місяців. У яйцях птахів сальмонели можуть зберігати життєздатність до 3-9 місяців, у ковбасних виробах – від 6 до 130 днів. Соління та копчення м’ясних продуктів не гарантує від зараження, оскільки в копченому м’ясі із 12-19% вмістом солі збудник зберігається до 75 днів. Здатність сальмонел виживати тривалий час у продуктах, а за сприятливих умов і інтенсивно розмножуватися в них, визначає важливу роль харчових продуктів як фактора передачі збудника сальмонельозу. А здатність зберігатися в об’єктах зовнішнього середовища, грунті створює можливість зараження побутовим шляхом. Як виникає зараження? Джерел сальмонельозної інфекції надзвичайно багато. У природних умовах сальмонели зустрічаються практично у всіх видів тварин. Основним джерелом сальмонел для людей є велика рогата худоба, свині, домашні птахи, особливо качки, джерелом інфекції можуть бути і люди, хворі на сальмонельоз. Особливу небезпеку вони становлять, якщо працюють на харчових підприємствах, у дитячих дошкільних і лікувальних закладах, пологових будинках, оскільки можуть спричинити епідемічні спалахи сальмонельозу. Потрапляючи до організму людини, сальмонели розмножуються у тонкій кишці. Інкубаційний період (час від зараження до проявів хвороби) триває від декількох годин до 2-3 діб, максимально – 7 діб. Інфікування людини здебільшого відбувається після вживання м’ясних продуктів, рибних продуктів, яєць та виробів з них, молока та молочних продуктів, овочів та фруктів. Основні прояви хвороби: загальна слабкість, пронос, біль у животі, підвищення температури, можуть спостерігатися судоми гомілкових м’язів, що часто призводить до розвитку інфекційно – токсичного шоку.
22 Червня, 2023 р., 10:36
Міжнародний день боротьби зі сколіозом відзначається у всьому світі з ініціативи Асоціації сколіозу Великої Британії з 2013 року. Мета – об’єднати людей для боротьби з недугою і допомогти тим, хто вже страждає на сколіоз. Ці червневі заходи у третій декаді місяця мають традиційний щорічний характер. За даними Східно-Європейської асоціації ортопедів, в Україні спостерігається страшна статистика дитячого сколіозу. Останні дослідження вказують на стрімке зростання проблем із хребтом у дітей молодшої вікової групи по всьому світу.  За результатами трирічного дослідження, що проводилося на території десяти країн Східної Європи, найгірша ситуація зі сколіозом зафіксована в Україні. Тут проблеми зі спиною ортопеди виявили у 23 % дітей (при цьому більше третини обстежених потребують спеціалізованих методик лікування). Сколіоз- це захворювання опорно-рухового апарату, яке характеризується викривленням хребта у фронтальній (боковій) площині, що призводить до супутніх захворювань, зниження якості життя та інвалідності. На початковій стадії він непомітний і розвивається здебільшого від 10 до 15 років. Основною причиною сколіозу є невідповідність розвитку м’язових та кісткових тканин у підлітковому віці, коли кістковий скелет швидко витягується, а м’язові тканини не встигають створити підтримуючий корсет. Сколіоз виявляють у 80% школярів та навіть дошкільнят. Найчастіше він зустрічається в період швидкого зростання дитини – у віці від 5 до 8 років та від 11 до 14 років.
16 Червня, 2023 р., 15:38
Група інфекційних захворювань, що відносяться до гострих кишкових інфекцій, включає такі захворювання, як дизентерія, сальмонельоз, ешеріхіоз, гострий гастроентерит, гострий ентероколіт, харчові токсикоінфекції, стафілококові отруєння. Ці хвороби є одними з найбільш поширених в світі. Кишкові інфекції часто зустрічаються у всіх країнах. Захворюваність залежить від соціально-економічних, кліматичних умов в країні, а також рівня розвитку медицини (ці фактори мають значення для прийняття профілактичних заходів). Спільними для цих інфекцій є механізм зараження і прояви захворювання, а також заходи профілактики.  Дизентерія — це гостра кишкова інфекція, яка характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту. Хворі на дизентерію заразні з першого дня хвороби, а нерідко і з кінця інкубаційного періоду, який, як правило, не перевищує тиждень. За збудником розрізняють амебну і бактеріальну дизентерію. Амебну дизентерію (амебіаз, амебний коліт) викликають амеби Entamoeba histolytica. Збудником бактеріальної дизентерії є паличкоподібні бактерії, що належать до роду шигел (Shigella). За тяжкістю перебігу дизентерії виділяються легку, середньотяжку і важку форми захворювання. Залежно від ураженого відділу шлунково-кишкового тракту існує три види дизентерії: - гастроентероколітична (переважно вражає слизові оболонки шлунку, тонкого і товстого кишечника); - гастроентерична (вражає переважно шлунок і тонкий кишечник); - колітична (вражає, головним чином, товстий кишечник). Джерелами збудника дизентерії є хворі люди та бактеріоносії (люди, у чий організм потрапив збудник інфекції, але на здоров'я яких це не вплинуло, тому що імунна система адаптувалася до збудника). Дизентерія передається: - контактно-побутовим шляхом (за недотримання правил особистої гігієни); - через їжу і воду (за наявності в них хвороботворних бактерій). Найчастіше (у 60% випадків) дизентерія трапляється у дітей до 5 років. Водночас шигельоз у дітей протікає складніше, ніж у дорослих. До основних симптомів дизентерії належать: -нудота; -блювота; -діарея; -підвищена температура тіла; -зневоднення організму; -біль у животі; -слабкість; -відсутність апетиту; -здуття живота; - часта дефекація. За легкої формі дизентерії спостерігається розлад шлунка, частий рідкий стул і незначна інтоксикація організму. Середньоважка форма шигельозу зазвичай характеризується підвищенням температури тіла, помірною інтоксикацією організму, різкими болями внизу живота і частим рідким стулом з кров'яними прожилками. Симптомами важкої форми дизентерії є озноб, нудота, блювота,
14 Червня, 2023 р., 15:52
Холера — це гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Без належного лікування може призвести до смерті. Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів. Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму. Джерелом збудника інфекції є людина - хворий або носій вібріонів. Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення упрожовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишечнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців. Під час кип'ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів. Симптоми холери Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі. Характерні симптоми холери:  частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. При цьому людина втрачає  багато рідини - до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові і зневоднення організму;  через втрату з рідиною мікроелементів з'являються м'язові судоми, частіше за все - починаючи з литкових м'язів;  загострення рис обличчя, очі западають, синіють губи і вушні раковини;  холодна шкіра (холера - одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);  шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);  задишка, різка слабкість. При ранній діагностиці і правильному лікуванні холера виліковна. При перших симптомах слід негайно звернутися до лікаря! Профілактика холери Щоб уникнути захворювання, дотримуйтесь простих правил:  не купуйте продукти харчування, зокрема - рибу, у місцях стихійної торгівлі;
12 Червня, 2023 р., 15:35
Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання з важким перебігом, що уражає судини, печінку, нирки та інші внутрішні органи. Це найпоширеніший зооантропоноз, зустрічається на всіх континентах. Для лептоспірозу характерна сезонність, особливо липень – серпень, сприятливі умови є ще й у вересні-жовтні. Захворіти на лептоспіроз можна під час купання у заражених водоймах, при контакті із інфікованими тваринами. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Джерело збудника лептоспірозу - інфіковані тварини (хворі та носії), переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплаваючі гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Від людини до людини захворювання не передається. Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів). При наявності заражених гризунівв житлових, складських приміщеннях можливе інфікування продуктів. Інфікування людини відбувається:

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора